środa, 29 lipca 2015

Projekt "Oeufs pochés": bliżej niż dalej, czyli kanapka z koniczyną i sobotnia jajecznica

Od kilku dni próbuję zrobić jajko w koszulce. Dziś znów poczytałam o tym nieco więcej, ale cóż, już po kolacji. Zdałam sobie sprawę z kilku popełnianych błędów i jutro spróbuję ponownie przygotować jajo w tej wersji. Jednakże to zrobione dzisiaj było bliższe ideałowi niż te z poprzednich dni. Żółtko pozostało płynne, delikatnie ścięte z zewnątrz. Nie umiem pracować z jajkami innymi niż te w ciastach, naleśnikach itp., więc pomimo białka fruwajacego po całym garnku dzisiejsze jajo i tak napawa mnie dumą - tak jak sobotnie śniadanie, o którym miałam wspomnieć właśnie w sobotę, ale akurat wypadło mi to wtedy z głowy.
Otóż została mi przydzielona misja przygotowania jajecznicy. Nie dla byle kogo, bo dla jednego z najbardziej wymagających podniebień w moim otoczeniu, czyli taty. Zrobiłam głęboki wdech i stanęłam przy kuchence. Roztopione masło - jest (jeden z ulubionych składników taty). Cztery jajka po kolei wbijane na patelnię, mieszanie, mieszanie, mieszanie, mieszanie... Okej, ścięło się. Na talerz. Sól - tata uwielbia dużą ilość soli. Tak, wiem, że w tej ilości jest szkodliwa, ale nikt nie powiedział, że wszyscy domownicy jedzą tak jak ja (choć ja też nie jestem przykładem osobnika odżywiającego się w stu procentach zdrowo). Do tego chleb z masłem. Gotowe. Kolejny głęboki wdech. Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem kroków do stołu w pokoju dziennym. Podałam tacie jajecznicę i poszłam posprzątać kuchnię, w międzyczasie wychylając się raz zza futryny z pytaniem, czy smakuje.
I tak, smakowała.
To wręcz zaskakujące, jak cztery jajka jednego dnia i pojedyncze w dniach kolejnych potrafią zestresować człowieka.

Dzisiejsze jajko, brzydkie jak noc, ale i tak lepsze od poprzednich, zjadłam pod postacią kanapki. Ciemny chleb ze słonecznikiem, wędzony twaróg, bazylia, jajko i biała koniczyna. Bez masła, bo ja lubię jego smak tylko w maślanych ciasteczkach.


5 komentarzy:

 1. Nie no, na pierwszym zdjęciu wygląda delikatnie, jak płatek kwiatu, taki duży~ Ok,ok. XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amadeuszu, najpierw się zastanawiałam, gdzie Ty tu widzisz płatek kwiatu... Ale teraz tak myślę: czy aby na pewno nie przesadzasz z azjatyckim alkoholem?

   Usuń
  2. No, ta powierchnia białka wygląda tak delikatnie, że mi się z kwiatkami skojarzyło. XDDD Wiesz, wizje artystyczne, te sprawy. :p

   Usuń
 2. Mam wrażenie, że mogłabyś wyżywić się w środowisku leśnym, na polankach, ogródkach, przy polnych dróżkach tym, czym inni, prości ludzie najczęściej gardzą. Rusałko, wianki ze mno rup!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwa razy podeszłam do procederu ugotowania jajka w koszulce. Było idealnie do wyłowienia go z wody. Niestety środek za każdym razem był w pełni ugotowany. No kucze. Jako jajkomaniaczka muszę dokonać tego, co wydaje mi się niemożliwe i położyć na talerzu idealnie płynne w środku jajko w koszulce.

  OdpowiedzUsuń